Hoş geldiniz!

Forumumuza Kayıt Olarak, Açmış olduğumuz konulara erişebilir Ve Topluluğumuza Katılabilirsiniz!

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

islam Cafer-i Sadık Hazretlerinden Nasihatler

  • Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,171
2
38
konya

Câfer-i Sâdık hazretlerinin oğlu Mûsâ Kâzım için olan nasîhatı pek meşhûrdur. Oğluna buyurdu ki:

"Ey oğlum kendi rızkına râzı ol! Kendi rızkına râzı olan kimseye muhtâc olmaz. Gözü başkasının malında olan fakir olarak ölür. Allahü teâlânın taksim ettiği rızka râzı olmayan O'nu kazâ ve kaderinde dilediğini yaratmakta töhmet altında tutmuştur. Kendi kusurlarını küçük gören başkasınınkilerini büyütmüş olur.

Her zaman kendi kusurlarını büyük gör. Başkasının gizli bir şeyini açığa vuranın evindeki gizli şeyler herkesçe bilinir. Kardeşi için kuyu kazan o kuyuya kendisi düşer. Ahmaklar arasında bulunan horlanır âlimler arasında bulunan hürmet görür.

"Ey oğlum insanlara kızmaktan çok sakın yoksa sana da kızarlar. Boş iş ve söze karışmaktan sakın sonra aşağılanırsın."

"Ey oğlum lehinde veya aleyhinde de olsa hakkı doğruyu söyle! Böyle yaparsan herkes seninle istişâre eder danışır fikrini alır."

"Ey oğlum arkadaşlık yaptığın ziyâretine gittiğin kimse iyi ahlâk sâhibi olsun kötü ahlâkı olanlarla arkadaşlık etme onlarla görüşme! Çünkü onlar suyu olmayan çöl dalları yeşermeyen ağaç ot bitmeyen topraktırlar."

"Ey oğlum Allahü teâlânın kitâbını okuyucu iyilikleri emredici kötülüğü nehyedici sana gelmeyene sen gidici seninle konuşmayanla konuşucu ol! İsteyene ver. Gıybetten koğuculuktan sakın.

Çünkü söz taşımak insanların kalbinde düşmanlığı arttırır. İnsanların ayıplarını görme insanların ayıplarını gören onların hedefi olur."
 

Konuyu görüntüleyenler

Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
Geri
Üst
Combeki Media