Hoş geldiniz!

Topluluğumuza Katılın..

Şimdi Kayıt Ol! Giriş yap

Hadis Kadınlarla İlgili Hadis-i Şerifler

• Konbuyu başlatan alemextra 
  • Başlangıç tarihi
alemextra Çevrimdışı

alemextra 

Admin
Admin
Ayın En iyi Posteri
30 Ara 2023
9,203
2
38
konya
Kadınlarla İlgili Hadis-i Şerifler

1:Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Allaha ve ahiret gününe inanan bir kadına bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helâl değildir.”Buhârî Taksîru’s-Salât 4; Müslim Hacc 419 422 (1339); Muvatta İsti’zân 37 (2 979); Ebü Dâvud Menâsik 2 (1723-1725); Tirmizî Radâ 15 (1170).

2:Ebu Hüreyre (radıyAllahu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Kadınlara hayırhah olun zira kadın bir eyeği kemiğinden yaratılmıştır. Eyeği kemiğinin en eğri yeri yukarı kısmıdır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi haline bırakırsan eğri halde kalır. Öyleyse kadınlara hayarhah olun.”

Buhari Nikah 79 Enbiya 1 Edeb 31 85 Rikak 23; Müslim Rada 65 (1468); Tirmizi Talak 12 (1188).
3:İbnu Abbas (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular: “Bir erkek yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!”

Bunun üzerine bir adam kalkarak: “Ey Allah’ın Resülü kadınım hacc için yola çıktı ben ise falan falan gazvelere yazıldım!” dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: “Öyleyse git hanımına yetiş onunla hacc yap!” diye emretti.” Buhâri Cezâu’s-Sayd 26 Cihâd 140 181 Nikâh 111; Müslim Hacc 424 (1341).

4:Enes(r..a.) anlatıyor;Resulullah (sav) Fatıma (ra)’ya bir köle getirdi. Bunu ona hibe etmişti. Hz. Fatma’nın üzerinde (çok uzun olmayan) bir elbise vardı elbiseyi başına çekecek olsa öbür ucu ayaklarına ulaşmıyordu.

Elbisesiyle ayaklarını örtecek olsa üst ucu başına yetişmiyordu. Resulullah (sav) örtünme hususunda maruz kaldığı sıkıntıyı görünce: “Bu kıyafette olmanın sana bir mahzuru yok zira karşındakiler baban ve kölendir.” buyurdu.

kaynak;Ebu Davud Libas 35 (4106)
5:Ümmü Seleme anlatıyor;Ben Resulullah (sav)’ın yanında idim. Yanında Meymüne Bintu’l-Haris (ra) da vardı. (Bu esnada) İbnu Ümmi Mektum bize doğru geliyordu. -Bu vak’a tesettürle emredilmemizden sonra idi- ve yanımıza girdi. Resulullah (sav) bize: “Ona karşı örtünün!” emretti.

Biz: “Ey Allah’ın resulü! O ama ve bizi görmeyen (ve varlığımızı tanımayan) bir kimse değil mi?” dedik. Bunun üzerine: “Siz de mi körlersiniz siz onu görmüyor musunuz ?” buyurdu. kaynak;Ebu Davud Libas 37 (4112); Tirmizi Edeb 29 (2779)
6:Ebu Üseyd anlatıyorResulullah (sav) mescidden çıkıyordu.

Yolda kadınlarla erkeklerin karışmış vaziyette olduklarını görünce kadınlara: “Sizler geride kalın. Yolun ortasından gitmeyin kenarlarından gidin” diye ferman buyurdu. Bundan sonra kadınlar nerdeyse duvara değecek şekilde kenardan yürürdü. Bazan bu değmeler sebebiyle elbisenin duvara takıldığı olurdu. kaynak;Ebu Davud Edeb 180 (5272)

Konuyu görüntüleyenler

• Din Kültürümüz
  • Hadis, Kıssa, Dua, Sünnet
  • Yasal Uyarı Görmek İçin Tıkla
    Geri
    Combeki Media